U ovom videu, Ron Garan, bivši astronaut NASA-e i bivši borbeni pilot, govori o važnosti promjene perspektive kad se radi o rješavanju problema na našoj planeti. Garan se oslanja na svoje iskustvo iz svemira i koristi Platonovu "Alegoriju o pećini" da ilustrira kako često mislimo da znamo cijelu sliku, kada u stvarnosti vidimo vrlo, vrlo mali dio.
On također govori o pojmu "pregledni efekt", koji opisuje promjenu koju astronauti dožive kad vide planetu kako pluta u tami svemira i shvate međusobnu povezanost i ovisnost svih na Zemlji.
Garan također spominje sliku "Earthrise" (slika ispod), prvu fotografiju koja je pokazala cijelu planetu u tami svemira i koja je promijenila način na koji vidimo svijet i sebe.
Bill Anders/NASA + Jim Weigang |
TOP 5 ŽIVOTNIH LEKCIJA
- Svemirska perspektiva - ledajući planetu iz svemirske perspektive, jasno nam je da su globalno zatopljenje, deforestacija i gubitak životinjskih vrsta samo simptomi dubljeg osnovnog problema - ne vidimo sebe kao planetarna bića.
- Ekonomska loše odluke - trenutni pogled koji stavlja ekonomiju i društvo ispred planete vodi ovim problemima koje ne možemo riješiti.
- Astronautska promjena - astronauti koji se vrate s putovanja u svemir često dožive promjenu perspektive zbog tzv. "preglednog efekta", shvaćajući međusobnu povezanost i ovisnost svih na Zemlji.
- Promijenjeni pogled - slika "Earthrise", prva fotografija koja je pokazala cijelu planetu u tami svemira, promijenila je način na koji vidimo svijet i sebe.
- Zajednička sudbina - prepoznavanje da smo svi međusobno povezani i da što se dogodi jednom direktno utječe na sve indirektno je ključ za postizanje mira na Zemlji.