Stoicizam za svaki dan - Krug kontrole

Koncept "Krug kontrole" podsjeća nas na staru mudrost koja se može usporediti s morem koje nas okružuje. Naš um je kao brod kojim plovimo; možemo kontrolirati kormilo, jedra i smjer u kojem idemo, ali ne možemo kontrolirati vjetar, valove ili oluje koje nam more donosi. 

Znam da stalno koristim ovu analogiju s morem, ali ponavljanje je majka znanja. Ovako ćeš se prije sjetiti što je u tvojoj kontroli, a što nije.

Današnja tema govori o važnosti razlikovanja onoga što je pod vašom kontrolom i onoga što nije. Prema stoičkom učenju, jedino što je pod vašom kontrolom je vaš um, vaši izbori i vaše djelovanje. Sve ostalo je izvan vaše kontrole i ne bi vas trebalo uznemiravati ili ometati. 

Možete primijeniti ovaj princip tako da se ne brinete o stvarima koje ne možete promijeniti, poput prošlosti, tuđih mišljenja, bolesti, smrti ili slučajnih događaja. 

Umjesto toga, usredotočite se na ono što možete kontrolirati: svoje misli, stavove, namjere i akcije. Tako ćete biti mirniji, slobodniji i zadovoljniji.

“We control our reasoned choice and all acts that depend on that moral will. What’s not under our control are the body and any of its parts, our possessions, parents, siblings, children, or country–anything with which we might associate.” 

~ Epictetus, Discourses, 1.22.10

Krug kontrole

Unutar kruga: Samo jedna stvar - naš um (svijest). To je alat s kojim oblikujemo reakcije na vanjske događaje. Stoici su smatrali da je usavršavanje racionalnog i vrlinskog uma ključ za dobar život, bez obzira na okolnosti.

Unutar kruga - naš um

Izvan kruga: Sve ostalo - čak i naše tijelo (možemo se razboliti), imovina, društveni status, ponašanje i akcije drugih. Iako možemo utjecati na njih, ne posjedujemo direktnu kontrolu. Pokušaji kontrole često dovode do frustracije i tjeskobe.

Izvan kruga - sve ostalo

Prednosti fokusiranja na krug kontrole

Jednostavnost: Usredotočenje na ono što kontroliramo drastično pojednostavljuje naše ciljeve i brige. Manje smo opterećeni onim što ne možemo promijeniti.

Otpornost: Razumijevanje granica kontrole pomaže nam upravljati reakcijama na poteškoće, razočaranja i nevolje. Usredotočujemo se na radnje u našoj moći.

Unutarnji mir: Otpuštanjem kontrole nad vanjskim faktorima pronalazimo unutarnji mir. Učimo prihvatiti i navigirati kroz situacije bez gubitka sebe u njima.

Primjena:

Stoici su preporučali redovito razmišljanje o krugu kontrole:

Usredotočenje na reakciju: Kada se suočite s izazovima, podsjetite se da je vaša početna reakcija (misli, sudovi) ono što kontrolirate. Možete odabrati racionalan odgovor.

Prihvaćanje nepromjenjivog: Nemojte trošiti mentalnu energiju na ono što ne možete utjecati. Prihvaćanje dovodi do jasnijeg fokusa.

Poduzimanje akcija: Ako vas nešto brine, pronađite aspekte na koje možete utjecati, bez obzira na veličinu, i poduzmite korake u tim područjima.

Slijepa točka

Jedna od mogućih zabluda kod primjene ovog koncepta je pretpostavka da, budući da ne možemo kontrolirati vanjske okolnosti, ne trebamo ni pokušavati utjecati na svoju okolinu ili poboljšati svoje životne uvjete. 

Važno je razlikovati ono što možemo kontrolirati (naše reakcije i odluke) od onoga na što možemo imati neki utjecaj, čak i ako potpuna kontrola nije moguća.

Objavi komentar

Noviji Stariji

Obrazac za kontakt