Savjet sebi: živciranje
Kada se živciram i nerviram zbog gluposti uvijek me kasnije bude stid čim se smirim. Shvatim da sam imao pretjeranu reakciju na nešto što nije bilo ni približno vrijedno toga.
Zato se moram uvijek sjetiti u takvim situacijama koliko ću se nakon toga gristi jer sam tako reagirao.
Ovaj tjedan se radilo o nekom poslu za koji sam smatrao da je uzaludan, a radilo se o pomaganju nekih poslova oko kuće svojim roditeljima.
Kao prvo, roditeljima mi nikada ne smije biti teško pomagati. Kao drugo, šta god da je, odradit ćeš pa će ti biti drago jer je završeno.
A bolje je da si nakon posla sretan nego nervozan jer si reagirao na krivi način.
They don't know me son
Koliko sam samo puta pogledao ovaj video ovaj tjedan, i koliko me samo motivirao da guram sebe u svakoj vježbi jače nego ikad do sada.
U video ima dio gdje David radi vježbu pa sam sebe motivira tako što mislima ide na neka mračna mjesta što mu se točno vidi u očima u tim trenucima, iz kojih izvlači dodatnu snagu. Vidim tu bol i snagu koju izvlači iz sebe dok ponavlja "They don't know me son".
Može se reći da sam cijeli tjedan pod dojmom njegovog načina razmišljanja i koliko me to inspirira da se i ja borim protiv svojih slabosti.
Nova riječ: panegìrik
"Svjetski mediji, stručnjaci i javnost ne prestaju s pohvalama i panegiricima bivšoj Zlatnoj lopti."
- govor, pjesma ili napis u pohvalu osobi, državi i sl.; hvalospjev, slavopojka
- pren. nekritičko, ulizivačko hvaljenje
Pročitao sam je u tekstu koji hvali Modrićevu asistenciju vanjskom kopačkom protiv Chelsea.
David Goggins knjiga
Čitav ovaj tjedan sam pod dojmom knjige od David Gogginsa i kako me motivira da budem aktivniji.
Svaki put kada sjedim pa nešto moram ustati, a ne da mi se iz ovog ili onog razloga, samo se sjetim Davida i odmah se ustajem da na te male načine pobijedim tu svoju inner bitch i ojačam svoj karakter.
Je li sve zaista onako kako vidimo?
Kognitivni znanstvenik Donald Hoffman pokušava odgovoriti na veliko pitanje u TED talku koji sam gledao ovaj tjedan: doživljavamo li svijet onakvim kakav stvarno jest... ili kakav nam je potreban?
U ovom pomalo zapanjujućem govoru, on razmišlja o tome kako naši umovi konstruiraju stvarnost za nas.
Pogriješili smo da je zemlja ravna jer nas je naša percepcija varala. Pogriješili smo da je Zemlja centar svemira, isto zbog percepcije. Tko zna šta još griješimo danas?
Hoffman ima odličnu usporedbu naše stvarnosti s desktopom na kompjutoru. Svemir i vrijeme su desktop, a predmeti oko nas su ikone. Evolucijom je naš mozak došao do toga da nam pomoću tog sučelja pojednostavi snalaženje u životu i evolucijski najbitnije - razmnožavanje. Tako tvrdi profesor Hoffman, nisam ja, što ne znači da ne mislim da je moguće da je u pravu.
Godine 1903. New York Times je predvidio da će zrakoplovima biti potrebno 10 milijuna godina da se razviju
Predobar članak o tome koliko slabo možemo predvidjeti budućnost, i kako se danas možemo smijati nečemu kao suludom što za par godina ili desetljeća postane normalan dio svakodnevice.